پنج نکته برای کنترل بحران توازن بین کار و زندگی در کارآفرینی
رندی زاکربرگ خواهر مارک زاکربرگ (موسس فیسبوک) یک زن کارآفرین است که همیشه تلاش می کند تا ایده های خود را به نتیجه برساند. او علاوه بر اینکه یک کارآفرین سریالی است که کسب و کاری را راه انداخته و مدیریت آن را به دیگران واگذار می کند، نویسنده هم هست و آثار او جزء پرفروش ترین ها در موضوع خود، قرار گرفته است. برای مدیریت همه این کارها چیزی که رندی باید یاد می گرفت، مدیریت زمان بود.

رندی زاگربرگ در به ۵ نکته اشاره کرده که متخصصین باید آنها را دنبال کنند تا بتوانند بحران توازن بین کار و زندگی را به عنوان یک کارآفرین حل کنند:

۱- از بین همه مسائل روزمره ۳ موضوع اصلی که روزانه باید روی آنها متمرکز شوید را انتخاب کنید: کار، خانواده، دوستان، ورزش، خواب و غیره

“باید فقط سه مورد را انتخاب کنید. می توانید فردا سه مورد دیگر را برگزینید. هدف این است که در بلند مدت بتوانید بین آنها توازن ایجاد کرده و همزمان روزانه به تمامی موارد رسیدگی نکنید”


۲- انگیزه درونی برای انجام کارهای بیرون از سه موضوع انتخاب شده را از خود دفع کنید. آن کارها را به روزهای دیگری موکول کنید به صورتی که انجام آنها برایتان لذت بخش باشد و تحت فشار انجام نشوند

“وقتی که سه موضوع را انتخاب کردید به آن وفادار بمانید. به خودتان نگویید که مشکلی نیست چهارمی و پنجمی را هم انجام می دهم. سعی کنید به جای اضافه کردن کار، همان سه موضوع اصلی را با کیفیت بالا انجام دهید. اگر به عنوان مثال امروز ورزش را انتخاب نکرده اید، خود را تحت فشار بیش از حد قرار ندهید و مثلا سعی کنید با فشار بیشتر زمان برای ۵ کیلومتر دویدن باز کنید. این کار را به یک روز دیگر بسپارید و در زمان انجام، سعی کنید از آن لذت ببرید. نکته اصلی این است هر کاری به خوبی انجام شده و برای شما لذت بخش هم باشد”.


۳- با به اشتراک گذاشتن وظایف خود سعی کنید نسبت به انجام آنها متعهدتر شوید

“اگر فکر می کنید که شخصیت شما طوری نیست که سه موضوع را انتخاب کرده و به آنها متعهد باقی بماند، سعی کنید با به اشتراک گذاشتن برنامه خود با دیگران، مسئولیت حفاظت از وضعیت درست را با دیگران تقسیم کنید. می توانید این کار با خانواده انجام دهید یا از دایره دوستان نزدیک در شبکه های مجازی استفاده کنید. مثلا موضوعات انتخاب شده امروز خود را با آنها در میان بگذارید. مثلا در توئیتر یا فیسبوک یا گروه های خصوصی در تلگرام برنامه کاریتان را بفرستید و از دیگران بخواهید از شما درباره پرداختن به سه موضوع انتخاب شده پرسش کنند. می توانیم به جای درست کردن یک لیست مفصل برای کارهایی که باید انجام شود که تمام روز به مغز ما فشار می آورد، لیستی از کارهایی که با موفقیت آنها را انجام داده ایم بسازیم و در پایان روز از انجام آنها خوشحال و راضی باشیم”.


۴- لیستی از انتخاب های روزانه خود ثبت کنید تا بین انتخاب های خود در ماه توازن ایجاد کنید

“این مساله دقیقا مانند وضعیتی است که یک فرد می خواهد تغذیه خود را کنترل می کند. بهترین کار برای انجام این کار ثبت چیزهایی که می خوریم در یک لیست روزانه است تا متوجه شویم چه انتخاب هایی داشته ایم. همین کار را برای سه فعالیت انتخاب شده روزانه خود نیز انجام دهید. هدف این است که در بلند مدت بین انتخاب های خود را توازن ایجاد کنید اما در کوتاه مدت می توانید چند انتخاب را در روزهای مختلف تکرار کنید. چون معمولا کارآفرینان حجم زیادی از کار را باید به اتمام برسانند، می توان بر چند انتخاب در چند روز تمرکز کرد و نتیجه مناسب را به دست آورد و پس از آن موضوعات دیگر را انتخاب نمود. اما حتما ثبت کردن انتخاب ها باید انجام شود تا مطمئن شوید چیزی در زندگی شما رها نشده و به همه مسائل به خوبی رسیدگی کرده اید”.


۵- مالی، فیزیکی و احساسی سود کنید

“اولین چیزی که از تمرکز بر موضوعات خاص متوجه می شوید این است که بازدهی کاری شما بسیار بالا می رود و خوشحال تر خواهید بود چون نتایج بهتری به دست می آورید. در زندگی شخصی و حرفه ای من، هیچگاه چیزی بالاتر از این مساله که توازن بین مسائل ایجاد کرده ام، باعث افتخار برای من نشده است. فقط زمانی که بر روی مساله ای به صورت عمیق متمرکز شده ام، این احساس برای من به وجود آمده است که نتیجه درست را دریافت می کنم و می توانم به آن نتیجه افتخار کنم. این یک واقعیت است که به عنوان یک کارآفرین خصوصا اگر فرزند داشته باشید، گاهی اوقات توازن کامل امکان پذیر نیست و کفه ترازوی زندگی به سمتی خم می شود اما این مساله تا زمانی که حالت رفت و برگشت داشته و توزان کلی را به هم نزند مشکل جدی نخواهد بود”.