چگونه یک مربی می تواند به کسب و کار شما سرعت ببخشد
در ابتدای فعالیت حرفه ای همه چیز ترسناک به نظر می رسد. در طول این مدت که شکل دهنده کار شما نیز هست، شما تصمیم می گیرید که چه کارهایی باید انجام بدهید، چه کسی باشید و چگونه می خواهید کار خود را آغاز کنید. بسیاری از افراد قبل از رسیدن به موقعیت خاص، نظر خود را تغییر داده و این مساله باعث تغییر شغل های متعدد در طول دوران کاری می شود.
استرس زیاد این مرحله را می تواند با پیدا کردن یک مربی (Mentor) که به شما راهنمایی داده و به اهدافتان نزدیک کند، کاهش یابد. یاد گرفتن از یک مربی موفق در رشته کاری مرتبط بیش از هرگونه جستجوی اینترنتی یا راهنمایی های والدین، می تواند باعث ارتقاء توانایی های حرفه ای و اعتماد به نفس در شما بشود. در ادامه متن درباره منافع داشتن یک مربی در بازار رقابتی کسب و کار کنونی و همچنین راه های پیدا کردن یک مربی صحبت خواهیم کرد.

چیزهای که یک مربی ارائه می دهد
واضح ترین فایده داشتن یک مربی، درس گرفتن از تجربیات واقعی است که او در زمینه کاری مرتبط داشته است. شما برای رفع چالش هایی که در فعالیت حرفه ای خود با آنها روبرو می شوید یا در تصمیمات مشکل تجاری یا مباحث مشابه، به نکات حیاتی آنها نیاز خواهید داشت. شناخت مربی از شما و مجموعه دانش گرانبهایی که دارند بسیار بیشتر از خواندن مطالب آموزشی در وب، به شما کمک خواهد کرد.

برای معرفی یک نمونه مربی می توان به Fran Hauser معاونت بخش دیجیتال گروه سرگرمی شرکت Time اشاره کرد. او می گوید که مربی بودن برایش به معنای دادن مشاوره مرتبط و سریعا قابل اجرا است. او همچین می گوید “مشاوره می تواند به سادگی پیشنهاد دادن به افراد برای دنبال کردن در توئیتر برای آگاه شدن مسائل روز فناوری دیجیتال باشد یا اینکه مربی ممکن است برای دادن یک پیشنهاد قدم به قدم شخصی را در مراحل مختلف این کار راهنمایی کند و پیش ببرد. چیزی که خیلی مهم است در دسترس بودن و صداقت در مشاوره ای که می دهم می باشد”.

شبکه ارتباطات مربی
علاوه بر گرفتن اطلاعات از تجربیات شخصی که مربی شما داشته است باید از شبکه ارتباطی گسترده ای که دارد کمال استفاده را ببرید. اگر مربی شما تجربه ای در رابطه با یک مساله مشخص از کار شما نداشته باشد، در این حالت می تواند به یک یا چند نفر از اشخاصی که با آنها ارتباط دارد، مراجعه کرده و مشاوره مناسب را به شما بدهد. هیچ وقت در مورد ارتباطات و ارزش هر فرد نمی توان با قاطعیت صحبت کرد. برقراری هر ارتباطی می تواند به یافتن یک مشاور خوب منجر شود یا اینکه شریک خوب برای شما پیدا کند پس از ارتباطات مربی خود به خوبی استفاده کنید.

شبکه ارتباطی مربی شما با ارزش ترین لیست تماسی است که در اختیار شماست

Kellee Khalil مدیر عامل و بنیانگذار استارتاپ Lover.ly درباره داشتن مربی که از ارتباطات خوبی برخوردار است می گوید “شبکه ارتباطی مربی شما با ارزش ترین لیست تماسی است که در اختیار شماست. به عنوان کسی که به صورت فردی بر روی موفقیت شما سرمایه گزاری می کند، او راه ورود به شبکه ارتباطی خود را برای شما باز خواهد کرد. شما فقط باید از محدودیت زمان استفاده از هر فرد معرفی شده آگاه بوده و فقط به دنبال مشاوره مختص مساله خود باشید. دنبال این نباشید که آنها برای شما کار کنند”.

چگونه یک منتور پیدا کنیم
پیدا کردن یک مربی آسان تر از چیزی که فکر می کنید هست. اما بهتر است قبل از اینکه جستجوی خود را آغاز کنید، یک سری آماده سازی را انجام دهید:
انتظارات خود را بنویسید: می خواهید چه چیزی یاد بگیرید؟ در چه بازه زمانی می خواهید با مربی خود دیدار داشته باشید و زمانی که او باید برای شما اختصاص دهد چگونه خواهد بود؟ فکر می کنید این مربی گری چقدر طول می کشد؟ مشخص نمودن این انتظارات از ابتدا این اطمینان را ایجاد می کند که شما و مربی انتخاب شده در یک فضای فکری بوده و با هم توافق خواهید داشت.

کسی را پیدا کنید که از او یاد بگیرید: مربی ایده آل کسی که شما به صورت حرفه ای به او احترام می گذارید و می خواهید پیشینه شغله ای او را برای خود تکرار کنید. کسی را پیدا کنید که در زمینه کاری شما یا چیزی شبیه به آن موفق است. مساله مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید، شخصیت مربی است. کسی را پیدا کنید که در سطح فردی شباهت هایی با شما داشته باشد. اگر از ارتباط کاری با مربی لذت ببرید، تجریه کاری از این ارتباط به دست می آورید شما را به اهدافتان نزدیک تر می کند. وقتی از خواسته های خود نسبت به مربی مطمئن شدید می توانید به منابع مختلفی که برای یافتن مربی وجود دارد، مراجعه کنید.

در کشورهای پیشرفته شبکه هایی برای یافتن افراد حرفه ای در زمینه های مختلف که حاضر به مربیگری هستند، وجود دارد. نمونه آن Levo League است که استارتاپی بر توسعه فردی حرفه ای زنان تمرکز کرده است. این سایت برای متقاضیان منابعی که برای دست یابی به موفقیت فردی و حرفه ای دارند را تامین می کند. از طریق این سایت افراد می توانند برای یافتن مربی موفقی که در زمینه کاری آنها فعالیت می کند جستجو کرده یا صفحه افراد مختلف را دنبال کنند. این سایت افراد برتر در صنعت مرتبط را به کار گرفته است که از جمله آنها می توان به Fran Hauser (که در ابتدای متن به او اشاره شد) و همچنین Sheryl Sandberg معاون اجرایی فیسبوک و همچین سردبیر قبلی مجله Cosmopolitan یعنی Kate White اشاره کرد.

اما در ایران ما چنین شبکه ای نداریم لذا باید برای یافتن منتور می توان به شبکه های اجتماعی حرفه ای مانند LinkedIn مراجعه کرد اما این سایت کافی نیست چون هدف اصلی این سایت دقیقا این کار نیست همچنین کاربرد این شبکه در ایران تا حدی متفاوت از کشورهای پیشرفته است. کاربران در این شبکه ها یا تعداد زیادی ارتباط دارند که معمولا به کار نمی آیند یا اصلا در این شبکه فعال نیستند و فقط عضو شده اند پس باید برای یافتن افراد توانمند که علاقه به مربی گری هم داشته باشند نیاز به فعالیت خارج از شبکه هم دارد.

به عنوان فعالیت بیرون از شبکه مجازی می توان در قدم اول در رویدادهای مرتبط با زمینه کاری شرکت کرد. این روزها مبحث رویداد به خوبی در ایران معمول شده و سایت هایی مانند ایوند محل مناسبی برای یافتن چنین رویدادهایی می باشد. البته فقط شرکت کردن در رویداد کافی نمی باشد و باید برنامه ریزی جهت تحت تاثیر قرار دادن فرد مورد نظر جهت پذیرش مربی گری شما را نیز انجام دهید. هنوز مربی گری در ایران به عنوان یک فعالیت مثبت اجتماعی عمومی نشده است لذا افرادی که موفق هستند ممکن است به راحتی مربی گری شما را نپذیرند، در این حالت برقراری ارتباطات موثر می تواند در مجاب کردن آن ها به شما کمک کند. این ارتباطات را از رویدادها یا همکاری در بعضی از فعالیت ها می توانید به دست آورید.

برای پیدا کردن یک مربی باید پرسشگر باشید و دائما به ورودی ها توجه کنید. سندبرگ به این موضوع بدین صورت اشاره می کند که “درخواست اطلاعات از دیگران به معنای ضعف نیست بلکه اولین قدم برای پیدا کردن مسیر رو به جلو است”. روش کاری او در سایت Levo League به صورت یک به تعداد زیاد است یعنی او مشاوره هایی را به اشتراک می گذارد که برای گروه زیادی از افراد قابل استفاده می باشد. هر کسی می تواند در این سایت از مربیان سوال پرسیده و جواب خود را دریافت کند. جواب ها نیز به اشتراک گذاشته می شود و برای همه قابل دیدن می باشد لذا می توانید علاوه بر ارسال سوال خود به جستجو در پاسخ های داده شده نیز بپردازید.