پنج ویژگی طراحان تجربه کاربری که هر کارآفرینی به آنها نیاز دارد
منابع مختلفی برای دریافت مشاوره های کسب و کار وجود دارند. اما یک راه غیر معمول برای رشد جنبه کارآفرینی افراد داشتن تفکر یک طراح تجربه کاربری (UX Designer) است. وقتی ذهن شما مانند یک طراح تجربه کاربری عمل می کند، شما را در موقعیتی قرار می دهد که درک واقعی تری از خواسته های مشتریان به دست خواهید آورد. از طرف دیگر وقتی تفکر شما مانند فکر کردن یک طراح تجربه کاربری باشد، در موقعیتی قرار خواهید گرفت که درباره مشتریان احتمالی کسب و کار خود اطلاعات بیشتری کسب کنید و نتایج واقعی تری از تحقیقات خود در مورد آنها به دست آورید. همه اینها به شما کمک می کند تا محصولی را تولید کنید که به نیازهای کاربران نزدیک تر بوده و به صورت حقیقی برای آنها مفید واقع شود.

در اینجا به پنج ویژگی که هر کارآفرین به آنها برای اقتباس کردن از تفکر طراح تجربه کاربری نیاز دارد به صورت مختصر اشاره می کنیم:

۱- بدون تفکر و بینش کافی، کار طراحی را آغاز نکنید

اگر زمان کافی برای تحقیق ندارید، فعلا به مشاهده بپردازید. هر اطلاعات جدید با ارزشی که باعث تغییر در زندگی مشتری بشود را به دست آورید و آن را بخشی از محصول، سرویس یا برند خود قرار دهید. این بینش را داشته باشید و مطمئن شوید که کل استراتژی شما براساس این بینش پیاده سازی شود و تنها به جلسات طوفان فکری که به صورت داخلی برگزار می شوند، بسنده نکنید.

۲- از لیست های پیش فرض ذهنی خود دست بکشید و کنجکاو باشید

عالی یا متوسط بودن یک طراح تجربه کاربری به میزان کنجکاوی او بستگی دارد. زمانی که کسی را به عنوان طراحی تجربه کاربری استخدام می کنیم یا می خواهیم با او همکاری داشته باشیم، آنهایی که سعی می کنند در حاشیه امن حرکت کنند، تاثیر مثبت کمتری نسب به افراد کنجکاو بر مصاحبه کننده می گذارند. این افراد می خواهند از قوانین، الگوها و استانداردها پیروی کنند. آنها می دانند که چه کاری انجام می دهند که خیلی عالی است اما واقعا در مورد چیزهایی که نمی دانند، کنجکاو نیستند.

در طرف دیگر طراحان عالی قرار دارند. آنها می توانند به شما کارهایی که انجام داده اند را نمایش دهند، همچنین می توانند به شما بگویند که چگونه کارها را به صورت متفاوت انجام می دهند. سوالاتی که آنها در یک پروژه مشابه از شما می پرسند، متفاوت بوده و اهداف مختلفی را دنبال می کند. باید به صورت جدی به این کنجکاوی بچسبید! در طول فعالیت های روزمره کنجکاوی ها از بین می رود و باید سعی کرد از بین همه مسائل آن را بیرون کشید و از آن استفاده کرد.

۳- طرفدار مشتری باشید و برای او بجنگید

چیزهای زیادی هستند که نیاز به هزینه کردن دارند یا باعث می شوند تا روند کسب و کار برخلاف میل شما تغییر کند اما وجود آنها برای مشتری بهتری است. به عنوان مثال می توان به فرم های ثبت نام اشاره کرد. طبیعی است که صاحبان کسب و کار دوست دارند که این فرم ها ابتدا پر شوند اما کاربران برخلاف آنها، به این فرم ها علاقه ای ندارند. درباره تجربه مشتریان و چیزهایی که باید تغییر کنند تا این تجربه بهتر شود، به صورت جدی فکر کنید. تغییرات باعث ایجاد استرس می شوند اما گاهی اوقات شما باید برای تغییرات بجنگید تا کسب و کارتان بهبود یابد.

۴- یادتان باشد: فقط ایده های شما عالی نیستند

بهترین لحظه ها در کسب و کار لزوما این نیست که پیشنهادهای ما به ثمر بنشیند و نتیجه بخش باشد. گاهی اوقات پیشنهادهایی که از سمت مشتری یا گروهی از مشتریان ارسال می گردد، راهگشاتر و اجرایی تر هستند. حالت کامل این است که آنها با آگاهی به اینکه شما کسب و کار را می شناسید با شما همکاری کرده و راه حل های مناسبی را به همراهی شما ایجاد کنند. آنها همچنین می توانند باعث توسعه ایده ها به فضای بزرگتری بشوند. این کار لزوما با ارائه پاسخ های مناسب برای مسائل انجام نمی شود بلکه آنها با پرسیدن سوال های عالی باعث این کار شده و جواب آنها نیز در گروه همکاری پیدا خواهد شد.

۵- ذهنیت خود تغییر دهید: این پذیرش شکست نیست بلکه فرصتی برای یادگیری و تکرار روند با شرایط صحیح تر است

در هنگام اشتباه کردن به خاطر داشته باشید که اشتباهات عالی هستند! چون این نقاط بهترین فضا برای یادگیری اند و با این دیدگاه شما همیشه در حال آموزش دیدن هستید. اگر دست به انجام کارهای جدید بزنید احتمالا با شکست روبرو می شوید. به عنوان مثال اگر ما یک کاری را هفت بار با اشکال انجام داده ایم مشکلی ندارد در بار هشتم سعی می کنیم که آن را درست انجام بدهیم. این ویژگی است که یک طراح تجربه کاربری با آن موفق می شود یا بدون آن شکست می خورد. اگر کارهای جدیدی انجام می دهید به دلایل مختلف در بخشی از آن ناموفق خواهید بود که این عالی است. فقط باید این کار را انجام بدهید!